Spela piano 12 - 20 år

Drop in-piano med Kungsbacka kulturskola
För dig som är 12 - 20 år
Är du sugen på att spela piano men behöver lite hjälp att komma igång? Spelar du piano hemma på egen hand men behöver lite hjälp att komma vidare? Då är kulturskolans drop in-piano något för dig!
Kom till kulturhuset Fyren och testa piano lördag 17 oktober och lördag 21 november kl. 11 - 14. Du kan komma vid ett av tillfällena eller både. Du behöver inte ha några förkunskaper.
Vi träffas i kulturskolans pianostudio där det finns elpianon med hörlurar. Du får hjälp och handledning av kulturskolans pianolärare Johan och Kajsa, och arbetar självständigt under tiden du väntar på hjälp. Det finns plats för max 6 personer i taget. Om det är fullt när du kommer kan du behöva vänta lite tills det blir en plats ledig.
Du bestämmer själv vad du vill spela och få hjälp med. Ta med noter om du har det! Behöver du hjälp och inspiration att komma igång? Då hjälper Johan och Kajsa dig med det!
För vem
Dig som är 12 - 20 år
Tid
Lördag 17 oktober och lördag 21 november kl. 11 - 14. Du kan komma vid ett av tillfällena eller både. Du kan stanna så länge du vill under den tiden, i mån av plats.
Plats
Kulturhuset Fyren, musikrum F226. Gå upp en trappa och in genom glasdörrarna till musikkorridoren.
Anmälan och kostnad
Du behöver inte anmäla dig. Det är gratis att delta.
Kulturskolan kommer löpande att arrangera drop in- piano för dig som är 12 år och äldre. Håll utkik i evenemangskalendern och på kulturskolans webb!
Välkomna!